Wpływ letnich temperatur na użytkowanie taśm spinających poliestrowych włóknistych hotmelt
Letnie temperatury mogą znacząco wpływać na różne aspekty działalności biznesowej, w tym na efektywność i wytrzymałość materiałów zabezpieczających ładunki. W tym artykule przyjrzymy się, jak wysokie temperatury otoczenia wpływają na taśmy spinające poliestrowe hotmelt (termotopliwe), które są powszechnie stosowane w branży logistycznej i produkcyjnej.
Czym są taśmy spinające poliesterowe hotmelt?
Taśmy spinające poliestrowe hotmelt są wykonane z wytrzymałego poliestru i pokryte specjalnym klejem, który łączy poliestrowe włókna w jedną całość. Są one stosowane do zabezpieczania ładunków podczas transportu i magazynowania, dzięki czemu są one stabilne i bezpieczne. Taśmy te są cenione za swoją wytrzymałość, elastyczność i zdolność do wytrzymania dużych obciążeń. Są też bardzo odporne na promieniowanie UV i wilgoć, ale wrażliwe na wysokie temperatury powietrza (przekraczające +30°C).
Wpływ wysokich temperatur na taśmy poliestrowe włókniste hotmelt
- Zmiękczenie kleju: Wysokie temperatury mogą powodować zmiękczenie kleju hotmelt, przez co taśma może stać się bardziej miękka. W rezultacie taśmy mogą nie trzymać się tak dobrze, jak w optymalnych warunkach temperaturowych. Może to prowadzić do poluzowania taśmy, jeżeli jest ona spinana za pomocą zapinek drucianych.
- Wytrzymałość taśmy: Poliester, z którego wykonane są taśmy, jest odporny na niskie i wysokie temperatury, dlatego nawet wysokie temperatury otoczenia nie mają negatywnego wpływu na ich wytrzymałość a jedynie, jak wcześniej wspomniano, na trwałość ich mocowania.
- Pozostałości kleju na zewnętrznej stronie zabezpieczanego ładunku: może się zdarzyć, że przy dłuższej ekspozycji zabezpieczonego ładunku na słońcu lub w wysokich temperaturach otoczenia resztki kleju pozostaną na ładunku lub jego opakowaniu, jednak w praktyce taśma zawsze w newralgicznych miejscach jest ułożona na kątownikach lub samym opakowaniu np. pudełkach lub folii.
Jak zminimalizować negatywne skutki – podsumowanie
- Wybór odpowiednich taśm: W niektórych przypadkach warto rozważyć użycie taśm, które są specjalnie zaprojektowane do pracy w wysokich temperaturach.
- Taśmy poliestrowe tkane są bardzo odporne na użytkowanie w każdych warunkach pogodowych, nawet w największe upały, bo zachowują swoje wymagane parametry nawet w temperaturach dochodzących do 190°C.
- Wiązanie taśm: przy wykorzystywaniu taśm poliestrowych, m.in. w recyklingu do belowania taśma włóknista klejona sprawdza się znakomicie w każdych warunkach, ponieważ łączenie końców taśmy poprzez wiązanie całkowicie zabezpiecza ją przed poluzowaniem mocowania ładunku.
Podsumowanie
Letnie temperatury mogą stanowić wyzwanie dla użytkowników taśm spinających poliestrowych włóknistych hotmelt. Zmiękczenie kleju to główny problem, z którym można się spotkać. W praktyce rzadko dochodzi do poluzowania. Jednak czasowa lub stała zamiana taśm poliestrowych włóknistych klejonych na taśmy poliestrowe tkane rozwiąże ten problem i zapewni bezpieczne i efektywne zabezpieczenie ładunków przez cały okres letni.
Udostępnij