Wielu użytkowników taśm pakowych uważa, że kluczowe znaczenie dla skuteczności klejenia ma to jakiego rodzaju klej jest nałożony na nośnik. Większość z nich jest przekonana, że najlepsze są taśmy z klejem kauczukowym, a np. akrylowe są wyraźnie słabsze. Albo to, że kluczowe znaczenie ma konkretna marka taśmy. Tymczasem, jak pokazuje doświadczenie w standardowych warunkach temperaturowych podstawowe znaczenie ma grubość warstwy kleju na taśmie oraz jakość tego kleju.
O ile do skutecznego sklejenia powierzchni z tworzyw sztucznych np. folii wystarczą taśmy z niewielką grubością kleju (już nawet ok. 13-14 mikronów) to inne rodzaje powierzchni są o wiele bardziej wymagające. Dla tektury (zwłaszcza tektury z recyklingu, która ma nierówną powierzchnię) musimy użyć taśmy z większą zawartością kleju (minimum 16-17 mikronów). Tam, gdzie paczki są ciężkie lub powierzchnia klejona nieregularna, czy częściowo zanieczyszczona zalecamy taśmy z klejem powyżej 20 mikronów.
Taśmy pakowe do kartonów
Taśmy pakowe do kartonów są droższe, ponieważ mają w sobie znacznie więcej kleju. I tylko takie taśmy są w stanie skutecznie połączyć się z tekturą już przy jednorazowej aplikacji. Taśmy pakowe z mniejszą ilością kleju są tańsze, ale nie utrzymają się na tekturze. Musimy wtedy, co najmniej 2 razy owinąć ją wokół np. pudełka, aby mogła się ona skleić z pierwszą jej warstwą. A to powoduje znacznie większe zużycie i w konsekwencji wyższy koszt pakowania.
Duże znaczenie dla skutecznego sklejenia ma również odpowiedni sposób aplikacji oraz to, czy powierzchnia, do której przyczepiamy taśmy pakowe, nie jest zanieczyszczona np. kurzem.
O tym, w jakich warunkach termicznych stosować poszczególne taśmy pakowe, i jak prawidłowo aplikować taśmę na klejoną powierzchnię, napiszemy w kolejnych poradach.
Udostępnij